Strony

12 Lut Szanse jakie niesie zmiana – case study ETTA

Mieliśmy dość tej hierarchicznej struktury – od teraz ludzie będą pracować bezpośrednio z kolegami z Czech i Rumunii

– Po prostu ot tak? – Zapytaliśmy.- Po prostu, ot tak. – Teraz, na pierwszy rzut oka mogą spodziewać się sporego szoku, kiedy dowiedzą się odnośnie zmian jakie nas czekają. Chcemy, aby ich opór był jak najmniejszy, a rozwój i performance – jak największy. Czy możecie coś z tym zrobić? – To brzmiało jak jedno z tych magicznych zaklęć „ Proszę Was, Konsultanci, zróbcie w tym miejscu trochę magii, żeby wszystko poukładać”

 

Od tradycji do globalnych struktur

Ta tradycyjna organizacja, realizująca operację w tradycyjnej branży, gdzie średnia wieku pracowników wynosiła 47 lat, dołączyła do nieuniknionego procesu internacjonalizacji. Jakiś czas temu firma została zakupiona przez zagranicznego inwestora i obecnie cały zarząd składał się z obcokrajowców. Ogromne zmiany miały miejsce.

Jednak w całej tej zaprojektowanej efektywności, ludzie czasami po prostu się gubili i działali ze sporym oporem do nowego system. To uniemożliwiało wykonanie najprostszych czynności i restrukturyzacja mogła okazać się złym wyborem. To było tym, czego chcieli uniknąć dla wszystkich pracowników z działu zakupów.

 

Praca nad emocjami

– Co za okropny szok, takie ogłoszenie! Co za stres, jaki strach. To wymagało delikatnej pracy z emocjami i uczuciami. Nasi trenerzy pracowali w małych podgrupach. Reakcja na ogłoszenie wygłoszone dosłownie przed chwilą: złość – co tracimy z taką zmianą? Nadzieja – jakie szanse daje nam taka zmiana?  Kolejnym krokiem było opracowanie indywidualnych action planów – jak mogę działać w procesie zmiany.

To co było największym sukcesem naszych konsultantów to zapanowanie nad emocjami i powstrzymanie ich prawdopodobnej eskalacji w perspektywie kolejnych tygodni. Każda z grup z którą pracowaliśmy miała etapy załamania i obniżenia nastrojów, jednak wspólne sesje okazały się katalizatorem do uwolnienia nowych pomysłów oraz dostrzeżenia możliwości, jakie niesie ze sobą proces zmiany.


Jesteś liderem zespołu, który jest w procesie zmiany? Potrzebujesz wsparcia?

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy to temat dla Ciebie/ dla Waszej organizacji – skontaktuj się z Aleksandrą Jarocińską, która dobierze usługę dopasowaną do Waszych potrzeb: aleksandra.jarocinska@ettaconsult.eu

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Subscribe to our newsletter