Strony

Jak szukać inspiracji? Skąd brać pomysły?

02 lip Jak szukać inspiracji? Skąd brać pomysły?

Gdzie i jak się inspirować? Gdzie szukać nowych pomysłów? Podpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

– Chciałbym się rozwijać, ale nie wiem, w jakim kierunku. – Nudzi mnie obszar, w jakim pracuję, Wiem już wszystko. – Takie zdania słyszę nierzadko podczas spotkań rozwojowych z menadżerami czy pracownikami większych i mniejszych organizacji. Ważnym krokiem w rozwoju własnej ścieżki zawodowej jest dotarcie do wniosku: – Potrzebuję inspiracji.

 

Gdzie najlepiej szukać inspiracji?

 

Przede wszystkim, spotkania na żywo. Jeśli masz kawałki czasu, które jesteś gotowy zainwestować we własny rozwój, spotkania na żywo mogą przynieść Ci nową wiedzę i nową energię, która powstaje w dziesiątkach rozmów, jakie się podczas nich otwierają. Gdzie szukać ciekawych wydarzeń i jak je wybierać?

 

 • Wydarzenia branżowe.

Jeśli czujesz, że chciałabyś pogłębić swój wgląd i kompetencje w obszarze, w którym pracujesz, szukaj wydarzeń branżowych. Ciekawym celem zainteresowań mogą być konferencje. Organizują je często stowarzyszenia, które zrzeszają ludzi interesujących się jakimś obszarem lub pracującym w jakiejś domenie, czasami firmy doradcze, a czasami po prostu grupa jakichś pasjonatów. Śledź pojawiające się posty a LinkedInie i fb, sprawdzaj sobie programy – i wybieraj. Bądź gdzieś co najmniej dwa razy do roku. Tak! Dwa razy. Rozwijaj się poprzez benchmarki. Ja uczestniczę w wydarzeniach związanych z rozwojem ludzi, komunikacją międzykulturową, zarządzaniem różnorodnością, rozwojem trenerów, coachów i konsultantów. Postrzegam to jako swój zawodowy obowiązek doskonalenia się w obszarze, w którym pracuję. Dla Ciebie może to być konferencja HR, konferencja Project Managerów lub konferencja w obszarze zarządzania jakością.

 

 • Wydarzenia pozabranżowe.

Jeśli czujesz się przygnieciony rutyną i czasami masz wrażenie, że byłoby lepiej robić cokolwiek innego niż to, czym się zajmujesz, szukaj inspiracji poza swoim obszarem. Szukaj jej tam także, jeśli interesują Cię mniej oczywiste skojarzenia i zależności lub też lubisz czuć się wszechstronnie wyposażony. Wiele na pozór niepodobnych obszarów przynosi duży wgląd w to, czym się obecnie zajmujemy. Pracujesz w korporacji? Zajrzyj na wydarzenie dla małych i średnich firm. Proponuję na przykład wydarzenia izb handlowych w Twoim mieście. Pracujesz jako szacowny menadżer? Idź incognito na wydarzenie dla młodych pracowników, nawet w innym mieście. Mega odświeżające. Ja bardzo lubię wystawiać nos poza mój obszar rozwoju ludzi i organizacji. W zależności od tego, co spotkam ciekawego, zaglądam na un-konferencję agile prowadzoną w luźnej formule open space’owej, zjazd logistyków lub konferencję naukową. Pozwala mi to zrozumieć różne perspektywy, jakie mają ludzie – i często lepiej docenić mój własny obszar działania.

 • Mniejsze spotkania

Mniej lub bardziej regularne spotkania rozmaitych grup odbywają się we wszelkich większych miastach. Zajrzyj w wydarzenia facebook, na platformę Meetup i znajdź to, co może być dla Ciebie ciekawe. Nigdy tam nie byłeś? Zaryzykuj. Najczęściej na takich spotkaniach jest wiele osób takich jak Ty – też sobie testują i próbują lub po prostu chodzą nieregularnie. Lokalne spotkania mają tą zaletę, że najczęściej wystarczy przeznaczyć im wieczór – a nie cały dzień pracy, często z dojazdem, jak w przypadku konferencji, a poza tym mniejsze grono sprzyja lepszemu nawiązywaniu i wymianie kontaktów. Na mniejszych spotkaniach najczęściej mam lepsze rozmowy, ludzie się nie spieszą aż tak bardzo i pojawia się przestrzeń na jakąś rozmowę o tym, co naprawdę nas interesuje, a nie jakieś dyrdymały o pogodzie. Osobiście najczęściej zaglądam na spotkania trenerów, coachów, project managerów, expatów, ale od czasu do czasu zajrzę na coś extra, coś innego 😊 Staram się uczestniczyć w czymś przynajmniej raz na kwartał – żeby się nie zasiedzieć, nie zaśniedzieć, a przy okazji być na bieżąco z tym, co dzieje się naokoło!

 

 • Społeczności fb i grupy LI.

Może być tak, że Twoje wieczory naprawdę są zbyt cenne na spotkania, a to czego bardziej potrzebujesz, jest sen. Nie zrywaj się na siłę. Poszukaj możliwości inspirowania się i uczenia od innych w sposób, jaki jest dla Ciebie dostępny. Znajdź pokrewne dusze w grupach fb lub LinkedIn. Z moich obserwacji i doświadczeń, na fb masz szansę znaleźć sporo polskich społeczności i grup, a LinkedIn oferuje możliwość inspirowania się wymianą wiedzy i punktów widzenia w bardziej międzynarodowym kontekście, wtedy najczęściej po angielsku. Szukaj, zaglądaj, czytaj i komentuj. Będziesz zaskoczony, dla jak wielu ludzi Twoje komentarze także będą wartościowe lub ile osób może mieć inne zdanie niż Twoje! Możesz też założyć własną grupę. Dla osób zainteresowanych rozwojem założyłam ostatnio na grupę O krok do przodu. Liderzy zmian – liczba członków szybko przekroczyła setkę! A żeby lepiej poznawać opinie ludzi pracujących w środowisku międzynarodowym, uruchomiłam grupę Business Across Cultures – with Polish flavouring 🙂 Serdecznie zapraszam!

 

 • Stowarzyszenia i organizacje.

To możesz realizować w różnych wariantach – face to face, wirtualnie lub w sposób mieszany. PMI to organizacja project managerów. SIETAR – Society for Intercultural Education, Training, and Research, zrzesza pasjonatów międzykulturowej komunikacji i współpracy w Polsce i na świecie. JCI – stowarzyszenie młodych liderów biznesu, pomaga rozwijać swój pomysł na biznes. To tylko kilka z wielu. Szukaj miejsca dla siebie! 😊 Nic nie da Ci takiego networku i takiego dostępu do świeżych informacji jak grupa ludzi spotykają się właśnie po to, żeby wspólnie te obszary eksplorować.

 

 • Kanały video

Możesz myśleć, że na YouTube promują się głównie gwiazdki drugiej kategorii. Być może tak jest, ale jest tam także coraz więcej kanałów naukowych, merytorycznych, prowadzonych przez pasjonatów i profesjonalistów. Przykłady? Architecture is a good idea – wideoblog o architekturze. EEVBlog – wideoblog o elektronice. Mówiąc inaczej – mega kanał wideo dla osób uczących się języka angielskiego. Historia bez cenzury – tam znajdziesz prawdziwe kwiatki. 3blue1brown – matematyka, kryptografia i rozmaite przestrzenie. Znajdź swoje – zasubskrybuj, inspiruj się i ucz!

 

 • Podcasty.

Oglądanie wideobloga jest trudne gdy jedziesz samochodem, masz za to do dyspozycji otwarte uszy – i otwartą głowę 😊 Słuchaj podcastów. Załaduj sobie na smartfona którąś z bezpłatnych aplikacji, np. Podcast Republic i znajdź cokolwiek, czego szukasz! Na początek może być pomocne wyszukanie najbardziej popularnych podcastów w interesującej Cię kategorii, na przykład biznes, psychologia, ekonomia – czy cokolwiek by to było dla Ciebie. Określ sobie też, czy interesują Cię podcasty po polsku czy w innych językach, wybierając kraj – po angielsku, niemiecku są dziesiątki wartościowych i bardzo różnorodnych kanałów. Odnoszę wrażenie, że twórcom podcastów szczególnie zależy na jakości i merytoryce – a może ja takie dla siebie po prostu wybieram 😉 Jadąc do pracy, słuchaj tego, co Ciebie interesuje, zamiast przypadkowych hitów w radio online. Zacznij teraz!

 

 • Twoja własna grupa.

Zorganizuj samodzielnie grupę osób, z którymi masz chęć „pozderzać myśli”. Możecie spotykać się przypadkowo przy kawie czy na piwie, ale możesz też zdecydować się na większą jakość rozmów poprzez regularne spotkania. Pomocna może formuła wspólnych śniadań raz czy dwa razy w miesiącu lub formuła MasterMind – posłuchaj o niej w podcaście Marka Jankowskiego lub Michała Szafrańskiego gdzie krok po kroku dzielą się tym, jak to działa, jak to prowadzić – i jak duże dzięki temu odnoszą korzyści osobiste i zawodowe.

 

 • Książki.

Lubię sięgać po książki, nawet jeśli teraz czytam mało. Wybieram. Książka daje skupienie na jednym temacie i pozwala ogarnąć go w sposób zdecydowanie bardziej dogłębny niż artykuł na dwie strony. Szukaj literatury dla siebie 😊 jeśli kompletnie nie masz pojęcia co warto czytać, spoglądaj na przykład na listy bestsellerów New York Times’a i wybierz sobie coś stamtąd.

 

 • Magazyny i periodyki.

Teksty krótkie w formie, pozwalają być bardziej na bieżąco. Lubię druk, ale czytam teraz głównie online. Znajdź serwis, do którego chciałbyś zaglądać – zasubskrybuj go lub po prostu zajrzyj tam raz na parę dni 😊 Znajdziesz tam na pewno coś ciekawego. Jeśli nie – po prostu zmień serwis!

 

 • Strony internetowe.

Każdy może, ale czy rzeczywiście to robisz? Nabierz zwyczaju wyszukiwania interesujących Cię tematów, selekcjonuj źródła, pytaj znajomych. Przyjemności i odkryć życzę! 😊

 

Czytelnicy bloga jako pomysły na to jak szukać inspiracji podrzucili jeszcze:

 • Kongresy i wydarzenia online – czyli sesje live, może być głównie oparta na wywiadach, transmitowana na żywo online dla reszty – przykładem jest Awesome People Conference dla cyfrowych nomadów.

 

 • Uczelnie wyższe. Studia podyplomowe, wykłady otwarte, kursy. Byle tylko dobrej jakości 🙂 Niektóre uczelnie organizują naprawdę ciekawe i często bezpłatne spotkania i wykłady otwarte, przykładowo na Politechnice we Wrocławiu mieliśmy ostatnio okazję posłuchać noblisty z dziedziny nauk ścisłych, a wrocławski SWPS zaprasza takie sławy jak Philip Zimbardo czy Robert Cialdini. Żeby być na bieżąco z tym, kto przyjeżdża i o czym dla kogo będzie mówił, warto zapisać się na newsletter danej uczelni lub zaglądać w grupę alumni, czyli jej absolwentów.

 

 • Uczestnictwo w badaniach naukowych. To tak jakby zajrzeć do innego świata, zupełnie odmiennego od świata biznesu. Swoimi czasy, zaprosiłam do firmy panią doktor czy adiunkt, która przeprowadzała badania dotyczące szkoleń międzykulturowych dla małych i średnich polskich firm. Byłam zaskoczona, jak zupełnie inną przyniosła perspektywę i jak wiele obszarów do zastanowienia się powstało dzięki naszym spotkaniom. Ona także była zachwycona móc “podglądać na żywo” realia firmy  doradczo-szkoleniowej. Niebanalna inspiracja dla obu stron!

 

A Ty gdzie i jak szukasz inspiracji? Jak Ty dbasz o powiew świeżości w Twojej pracy i Twoim życiu? Podziel się Twoimi wskazówkami w komentarzach pod spodem! A jeśli Twoim zdaniem ktoś może skorzystać na tym wskazówkach, podziel się z nimi tym artykułem!

Serdeczne dzięki! 🙂


Monika Chutnik

Konsultant rozwoju organizacji, trener międzykulturowy, facilitator, coach przywództwa. Ekspert i mówca. Przedsiębiorca i menadżer. Założycielka, obecnie Główny Konsultant ETTA Leadership & Culture. Współzałożycielka i pierwszy prezes SIETAR Polska, Society for Intercultural Education, Training, and Research.

Szukasz praktycznej wiedzy o zarządzaniu? Znajdziesz jej mnóstwo na profilach facebook i LinkedIn etta. Spotkaj się z nami na śniadaniach biznesowych połączonych z sesją warsztatową i dobrym neworkingiem!


O ETTA Global Leadership Consulting

etta Leadership & Culture Consulting tworzy i prowadzi wysokiej klasy programy rozwojowe ● współpraca międzykulturowa i zarządzanie międzykulturowe ● przywództwo i zarządzanie w międzynarodowych organizacjach ● warsztaty strategiczne i sesje rozwiązywania problemów ● efektywne wirtualne zespoły ● strategie zarządzania różnorodnością ● coaching biznesowy, executive coaching i coaching międzykulturowy

 

No Comments

Post A Comment
0

Subscribe to our newsletter