Strony

Dorota

14-pedziwiatr Trener oraz Konsultant do spraw Rozwoju Personalnego oraz Organizacji.

 

Dorę od zawsze fascynowali ludzie, ich działania oraz motywy, zarówno te uświadomione jak i te, które umykają świadomości, a mimo to mają ogromny wpływ na nasze życie.

 

Studiując Przywództwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego Dora po raz pierwszy zetknęła się z koncepcjami Psychologii Społecznej oraz Inteligencji Emocjonalnej, które miały znaczący wpływ na dalszy rozwój jej życia oraz kariery.  Dora wyjechała na pół roku do Francji, potem spędziła pół roku w Turcji, by następnie wyemigrować na 5,5 roku do Holandii, a przez ostatnie dwa lata realizowała projekt w Niemczech.

 

Życie w innych krajach dało jej nie tylko możliwość własnego rozwoju osobistego oraz profesjonalnego, ale również możliwość zdobycia poszerzonej wiedzy na temat ludzi i sposobów funkcjonowania ich psychiki. Z jednej strony miała, więc okazję zobaczyć jak bardzo odmienne bywają podejścia do codziennych kwestii, w zależności od kultury, z jakiej się wywodzimy, z drugiej, miała także szansę odkryć to, co dla nas uniwersalne, niezależnie od płci, wieku i miejsca wychowania czy zamieszkania.

 

W czasie tej podróży Dora pracowała przede wszystkim w dziedzinie Nauczania i Rozwoju. Była odpowiedzialna za tworzenie oraz dostarczanie szkoleń z, tak zwanych umiejętności miękkich, takich jak: komunikacji, prezentacji, autoprezentacji, zarządzania: ludźmi, zmianą bądź czasem, radzenia sobie ze stresem, zastosowania narzędzi psychometrycznych oraz tak zwanych Development Centers dla Talentów w środowisku korporacyjnym.  Oprócz tego, jako konsultant prowadziła projekty dotyczące tworzenia curriculum szkoleń, zarządzania potrzebami szkoleniowymi, ale również coachingiem, wspomaganiem procesów reorganizacyjnych i zmian o znaczeniu strategicznym, pod kątem czynnika ludzkiego.

 

W ciągu tych lat pracy opartej na zrozumieniu różnorakich czynników wpływających na działania ludzi, Dora miała okazję usłyszeć tysiące niezwykłych historii zwykłych ludzi oraz spotkać się z wieloma sytuacjami, w których osoby pozornie wyglądające na ludzi sukcesu okazywały się nieszczęśliwe, niezadowolone z siebie i życia, bądź zagubione. Widząc również jak bardzo pozytywne efekty może w ich przypadku przynieść, coaching, szkolenie lub feedback, które wpływały na wzrost samoświadomości i uruchamiały mechanizm dalszego rozwoju osobistego co w efekcie powodowało wśród tych osób wzrost poczucie bycia szczęśliwym, postanowiła zagłębić się w analizie zależności tych dwóch zjawisk: rozwoju osobistego i szczęścia.

 

W ten sposób Dora stała się gorącym zwolennikiem tak zwanego Social Emotional Learning (SEL), bazującego na Inteligencji Emocjonalnej, która czerpie z nauk między innymi takich jak: neurologia, psychiatria, psychologia, pedagogika oraz socjologia. SEL to wychowanie społeczno-emocjonalne skierowane do dzieci, które może być wprowadzane od najmłodszych lat – już na przykład na etapie przedszkola. Wiele badań dowiodło, że nasz obecny system edukacyjny, który wywodzi się z czasów rewolucji industrialnej, gdzie jego celem było głównie wychowywanie przyszłych pracowników fabryk, jest w dużej mierze przestarzały. Koncentruje się on przede wszystkim na rozwoju lewej półkuli mózgowej (odpowiedzialnej za: analizę, planowanie, racjonalność etc.), w dużej mierze ignorując prawą (odpowiedzialną za: emocje, kreatywność, intuicję etc.) i przez tę dysproporcję kreując sytuację, w której później wielu z nam strona emocjonalna stoi na przeszkodzie do korzystania w pełni z potencjału, jakim dysponujemy, a tym samym – do szczęśliwego życia. SEL to antidotum na tę sytuację, ponieważ, jak powiedział Frederick Douglass (amerykański niewolnik, przywódca ruchu abolicjonistów i działacz społeczny): „ Łatwiej jest zbudować silne (psychicznie) dzieci, niż naprawić zepsutych dorosłych”. Dlatego też Dora wierzy w inwestowanie w rozwój osobisty najmłodszych, jako części systemu edukacyjnego, co przyczyniłoby się do lepszej przyszłości kolejnych pokoleń.  Elementy programu SEL są obecnie realizowane w Stanach Zjednoczonych oraz w niektórych krajach Unii Europejskiej (np. Krajach Skandynawskich oraz Holandii).

 

Obecnie oprócz projektów związanych z SEL Dora, jako trener dla ETTA Global Leadership Consulting, zajmuje się również przekazywaniem wiedzy na temat współpracy międzykulturowej, jej benefitów oraz wyzwań. Tutaj ma ona okazję realizować swoją pasję do pracy z ludźmi i dzielić się doświadczeniami lat spędzonych za granicą. Dora pracuje głównie w językach: polskim, angielskim oraz holenderskim, ale porozumiewa się również po francusku i niemiecku. W tych językach przepracowała ponad 4000 godzin w szkoleniach i projektach rozwojowych. Jej umiejętności potwierdzone są również różnego rodzaju dyplomami oraz certyfikatami jak np. MBTI I, Co-Active Coach, Kinder Coach, Trainingstechniken en Instrumenten etc.

 

WSPÓŁPRACOWAŁA M.IN. Z:

3M, FedEx, TNT Express, Hewlett-Packard, UNESCO, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

 

REFERENCJE / TESTIMONIALS

Całe szkolenie było na wysokim poziomie
The Coach was very nice and professional
Dorota super prowadzi szkolenie, ma wiedzę, charyzmę i chęć przekazania wiedzy
Szkolenie świetnie przygotowane i przeprowadzone – profesjonalna trenerka o dużym doświadczeniu, zabawa i nauka w jednym
Całość była bardzo wartościowa
I really appreciate professionalism of the trainer
Wiem co jest ważnego dla Francuzów oraz jak zbudować z nimi więź
Dzięki, było super! Mam nadzieję, że uda mi się przekonać drugą stronę do tego szkolenia
Szkolenie oceniam bardzo wysoko pod względem merytorycznym. Myślę, że będę mógł wykorzystać zdobyte doświadczenie we współpracy z kolegami i klientami z Niemiec. Dziękuję bardzo za wasze starania, aby szkolenie było jak najlepsze. Marzy mi się, aby jak najwięcej osób mogło doświadczyć tak dobrze przekazanej wiedzy. Dziękuje w szczególności Dorocie za jej profesjonalizm i starania 🙂
It was time spend very effective and in pleasant atmosphere
0

Subscribe to our newsletter