Strony

12 Sty Empowered – brave women at work: case study

CS Empowered - Brave women at work-Podobno nie chcą używać brzydkich słów w towarzystwie Pań – dlatego nie jesteśmy zapraszani na zebrania kierownictwa – Nawet jeśli jesteście menedżerami? – Dostajemy instrukcje nieco później – Jak budujecie swoją wiarygodność? Jak zapewniacie dostęp do informacji? Jak rozwijacie swoje kontakty?
Nie znali odpowiedzi na te pytania. W tej organizacji nic nie było proste – sektor budownictwa należał do tych najbardziej tradycyjnych branży z dość stromą strukturą, trochę staroświeckim podejściu do komunikacji między menedżerami i silną, nieformalną siecią informacji – o wiele skuteczniejszą niż ta oficjalna. Cudem był fakt, że na menedżerskich pozycjach pracowały tam także kobiety. Mówiły spokojnymi głosami. Były tolerowane i przeważnie serdecznie witane przez kolegów. Jednak z czasem, zaczęły czuć się nieswojo – ale nie chciały rozpoczynać rewolucji. Byłaby to ostatnia rzecz, która przyniosłaby pozytywne skutki w tej organizacji.

To co było potrzebne, to definitywne umocnienie ich pozycji. Ręka w rękę, razem z zespołem HR zaprojektowaliśmy wieloaspektowy proces rozwoju, rozpoczynając od osobistego rozpoznania preferencji w zakresie współpracy czy zachowań w pracy. Dzięki temu, każdy uczestnik tego programu rozwojowego skierowanego do liderek, wiedział co było ich punktem wyjścia – naturalne zdolności, umiejętności – oraz najbardziej odpowiedni styl, jaki chcieliby zaprojektować, aby zwiększyć wydajność z pracy. Nie ma jednego, uniwersalnego szablonu dla kobiecego lidera – zdali sobie sprawę, a był to już świetny punkty wyjścia.

Podczas sesji “twarzą w twarz” prowadzoną przez konsultantów ETTA – płci żeńskiej i męskiej, tak, aby zachowana została równowaga płci – uczestniczki miału okazję odkryć swoje mocne strony i zbadać bariery. Jak się okazało, w wielu przypadkach ich pozycja w pracy była wynikiem ich postrzegania i sposobu przedstawiania pewności siebie. Jak zabrać głos na spotkaniu, gdzie są jedyną kobietą uczestnikiem? Jak upewnić się, że wezmą udział w spotkaniu kierownictwa, bez względu na to, czy ktoś lubi używać brzydkich słów? Praktyczne wskazówki zostały wzmocnione poprzez odkrywanie własnych celów i priorytetów w życiu, zarówno prywatnych i zawodowych. Czuliśmy, że te kobiety zaczynają wyraźnie rozumieć ich cele w życiu i pracy, i tak – że są w stanie ustalać priorytety i dokonywać świadomych wyborów, kim chcą być. Nic dziwnego, że następnym krokiem było spotkania z ich menedżerami, aby omówić to, co odkryły, i jak postanowiły zaprojektować ich drogę kariery zawodowej. Wiele otrzymało propozycję awansu.

Zaskakująco – niektóre z nich odmówiły. I dlatego właśnie program okazał się sukcesem. Te kobiety nie chciały awansu na jakąkolwiek pozycję. Chciały obrać konkretny kierunek swojego rozwoju. To wcale nie była rewolucja w firmie – mała zmiana procesu, wprowadzania zmian bazowanych na potrzebach pracowników. Zaczynając od tych małych kroków, których celem było upewnienie się, że praca jest cenną częścią ich życia. Proces, który raz zaczęty – nie da się zatrzymać.

Program rozwoju miał dodatkowy rezultat: wcześniej obce dla siebie, teraz kobiety zaczęły rozmawiać. W celu wymiany doświadczeń. Najlepszych praktyk. Porad na temat, jak to zrobić najlepiej. Aby podzielić się swoimi sukcesami z innymi. On umacniały swoją pozycję sobie nawzajem, a co więcej stworzyły platformę do nauki dla przyszłych pokoleń.
Wybitny gość, mówca oraz członek Zarządu sprawili, że ceremonia zamknięcia projekty była niesamowitym doświadczeniem. Byliśmy szczęśliwi, że możemy przyczynić się do zakorzenienia zmian w tym tej szanowanej, dużej i naprawdę obiecującej organizacji.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Subscribe to our newsletter